Hellow hellow!:x
Asa cum am promis, voi incepe sa scriu aici despre anumite intamplari, chestii funny , nemultumiri, griji etc etc la care iau parte cu voia sau fara voia mea.:)
Voi incepe prin vesnica mea nemultumire legata de scoala.
Niciodata nu cred ca voi fi cu adevarat si in totalitate interesata de scoala. Asta nu inseamna acum, desigur, ca nu ma straduiesc sa invat, doar ca nu o fac din placere ci o fac pentru ca, fi-rar sa fie, TREBUIE!:(((( Pintre cele CATEVA materii la care intradevar imi face placere sa invat se numara lb Engleza:x si lb Romana. In ultimul an de gimnaziu la cele doua materii favorite s-a adaugat surprinzator si fizica, dar usor nu va mirati inca, nu mi-a placut datorita materiei in sine ci datorita profesoarei, o profa` intradevar buna, simpatica, de treaba, care nu urmareste ca majoritatea sa iti impuie capul cu toate detaliile neinteresante(dupa parerea mea, da` in fine.) ci urmareste sa te faca sa intelegi si sa retii esentialul, lucrurile cu adevarat importante dintr-o lectie. Fiind sfarsitul clasei a 8a, si inca o saptamana pana la testarile nationale, sunt super emotionata, ingrijorata, infricosata si tot tacamul..Nu stiu ce sa ma fac, hai ca la romana stiu destule, la simulare am luat 9.20 deci ma descurc eu cumva, dar la mate:| doamne, eu nu cred ca o sa mai ies vie din sala de examen,domle, deci cred ca la cate emotii o sa am, si la cat de "multe" stiu, nu o sa dau foaia altfel decat goala! Asta se datoreaza stimabilului nostru profesor de matematica pentru care nu am decat "cuvinte de lauda" si tot "respectul din lume". Deci sa va explic cam cum decurgea la noi o ora de matematica. Pai incepea cu cateva injuraturi adresate de catre prof` unuia dintre colegii mei caruia nu-i prea placea mutra "dansului" si de aceea facea misto de el, lucru care desigur ca imi facea placere la inceput, dar vazand ca nu am castigat nimic din asta, iar faptul ca acum nu stiu o boaba de matematica, m-a facut sa regret si sa cred ca era mai bine sa fi stat in banca noastra si sa fi incercat sa intelegem si noi cate ceva din ce preda mormaitul ala, dar in fine, sa continuam "ora". Ne punea sa ne scoatem 'brosurica', prin traducere culegerea de matematica, si ca hai sa facem niste exercitii. Va dati seama ca toti se inghesuiai la tabla, mai sa se accidenteze nu alta, si din acest motiv ora de ora ieseau vesnicii elevi care chiar stiau o `leaca de matematica:) Iesea elevul la tabla, scria problema, apoi profu` balbaia ceva acolo pe limba lui in legatura cu aceasta, si dupa aceea se ducea langa elev si ii dicta fiecare pas din exercitiu, in acest timp, cei din clasa nescriind, urland, razand, mancand si avand alte si alte preocupari. Deci va dati seama ca din zgomotul ala si din faptul ca profu` statea bagat cu capu-n tabla explicandu-i doar respectivului elev problema nu aveai cum, oricat de mult ti-ai fi dorit, sa retii ceva. Nu putine au fost orele in care profu` il alerga pe colegul meu incercand sa-l prinda si sa-l dea afara de la ora. Am avut de cateva ori conflincte si cu directoarea care nu stia ce sa ne mai faca, pentru ca, deoarece, fiindca eram cea mai "buna" si mai "linistita" clasa din scoala, domle, deci nici nu se putea altfel!:) Mda ..Si de aceea stau eu acum si-mi rod unghiile sperand si rugandu-ma ca va da bunul Dumnezeu sa am si eu de la cine copia ca de nu, vai de cap`sorul meu.. Multumesc profesoarei de romana ca nu ne lasa in doru` lelii:)) si ca s-a oferit sa faca, acum, in ultima saptamana de scoala si pana in pragul examenului, cateva ore de pregatire, pentru ca stia ea foarte bine ca noi nu o sa mai invatam nimic de capul nostru si din cate am auzit, s-ar fi hotarat si proful de mate sa faca acelasi lucru..in fine..
E deja destul de tarziu, ma duc sa-mi bag capul in perna poate poate o-i reusi si eu sa adorm ca m-am saturat de gaurit tavanul cu privirea.. probabil ca vinovate pentru asta sunt tot nenorocitele alea de examene! dar in fine .. hai pa si noapte buna! macar voi sa aveti parte....:-w
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu